Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycia kaliskich archeologów [ZDJĘCIA]

Andrzej Kurzyński
Sensacyjnego odkrycia dokonali archeolodzy podczas prac prowadzonych przy okazji budowy kanalizacji deszczowo-grawitacyjnej przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Badacze natrafili na fragmenty najstarszych ceglanych murów obronnych grodu nad Prosną, które pochodzą sprzed czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Może to tylko świadczyć o tym, że już w XIII wieku Kalisz był liczącym się ośrodkiem. Doktor Janusz Tomala wiąże powstanie muru z panowaniem Bolesława Pobożnego lub Przemysła II.

- Być może takim konstrukcjom Kalisz zawdzięcza skuteczną obronę przed Krzyżakami w 1331 roku - podkreśla Leszek Ziąbka, kaliski archeolog.

W części południowo-wschodniej, bezpośrednio przylegającej do murów bazyliki odkryto też fundamenty, które zapewne są pozostałością pałacu arcybiskupów gnieźnieńskich. Budowlę tę ufundował arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki. Stała ona w miejscu, gdzie dziś znajduje się wolny plac między kościołem a starostwem powiatowym. Pałac został rozebrany w 1783 roku. co spowodowało zawalenie się południowej ściany kolegiaty, odbudowanej w latach 90. XVIII stulecia. W tym czasie świątynia została przedłużona o jedno przęsło, dobudowano wysoką wieżę i kaplicę, gdzie umieszczono obraz św. Rodziny. Ze starsze świątyni zachowano jedynie gotyckie prezbiterium, które obecnie odzyskuje swój dawny blask.

- Badania potwierdzają, że pałac przylegał do ściany kościoła. W pobliżu opisywanego solidnego muru natrafiono na mocno zniszczone fundamenty ceglanych murów, zapewne piwnic pałacu arcybiskupiego Wydaje się, że na przełomie XIII i XIV stulecia przynajmniej częściowo miasto mogło posiadać ceglane mury obronne. Na wschód od świątyni natrafiono w dwóch miejscach na relikty młodszego muru obronnego. Wiązać go można z czasami Kazimierza Wielkiego. Przy ścianie zachodniej bazyliki odkryto pozostałości ceglanych fundamentów ogrodzenia, które oddzielało najpewniej przykościelny cmentarz od części miejskiej.

Oprócz samych murów cennym odkryciem jest zlepek około 10-15 monet.

- Są to mm.in. denary jagiellońskie z XV stulecia. Cały ten zespół mógł stanowić zawartość mieszka kaliszanina. Mimo, że tego typu monety są dość popularne, to jednak cały taki zestaw stanowi bardzo cenne znalezisko - dodaje archeolog dr Adam Kędzierski.

Badacze liczą, że w przyszłości uda im się przeprowadzić dodatkowe prace, co pozwoliłoby rozpoznać zarówno otoczenie kościoła, jak i etapy jego powstawania.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski