Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego ciepło w Kaliszu będzie droższe?

Andrzej Kurzyński
Czy Elektrociepłownia Piwonice zostanie zlikwidowana, dlaczego ceny ciepła w Kaliszu są wyższe niż w innych miastach i o ile zdrożeje ciepło? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziecie w naszej rozmowie z Jackiem Garbolem, prezesem spółki Energa Wytwarzanie, do której należy Ciepło Kaliskie.

Dlaczego zdecydowaliście się na udział w procesie sprzedaży Ciepła Kaliskiego? Jak ocenia Pan tę decyzję z perspektywy czasu, jako lider segmentu wytwarzania Grupy?
- Zanim miasto zdecydowało o sprzedaży swojej części systemu ciepłowniczego, Energa już od wielu lat w elektrociepłowni w Piwonicach produkowała około połowy ciepła dostarczanego do miasta. Druga połowa produkcji, podobnie jak sieć ciepłownicza należały do miasta. Tym całym majątkiem zarządzała jeszcze inna spółka, która decydowała m.in. o produkcji naszej elektrociepłowni. To była bardzo skomplikowana sytuacja, która uniemożliwiała rozwój i unowocześnianie całego systemu. W efekcie Kalisz jest dziś jednym z najmniej uciepłownionych miast tej wielkości w Polsce z jednymi z najstarszych źródeł wytwórczych. Sieć ciepłownicza obejmuje niespełna 40 proc. powierzchni miasta, podczas gdy w innych miastach jest to średnio 70-80 proc.
W takim układzie nasza elektrociepłownia przynosiła straty, również dlatego, że nie mogliśmy optymalnie zaplanować produkcji. Przystępując do przetargu staliśmy przed strategiczną decyzją o dalszej obecności w mieście. Inwestycje w energetykę są bardzo kapitałochłonne. Źródło biomasowe wybudowane przez nas niedawno w Elblągu kosztowało ponad 200 mln zł, a zaspokaja tylko częściowo potrzeby miasta w ciepło. Rozstrzygnięcie przetargu dało nam jednoznaczną odpowiedź co dalej. Postępowanie przetargowe było naprawdę trudne, władze miasta stawiały ogromne wymagania. Naszym największym konkurentem było ECO Opole SA. Ostatecznie rozgrywce złożyliśmy jednak lepszą ofertę zarówno w kontekście ceny jak i wizji rozwoju spółki.

Jak Pan ocenia działalność spółki Ciepło Kaliskie od chwili, gdy stała się częścią Grupy Energa?
Stopniowo porządkujemy model biznesowy i strukturę, realizujemy ambitne plany inwestycyjne, rozwijamy system ciepłowniczy. Dzięki prowadzonej obecnie przebudowie systemu ciepłowniczego, zmodernizowane zostanie niemal 18 km sieci i 17 węzłów ciepła w Kaliszu. Mamy do nadrobienia kilkunastoletnie zaległości względem podobnych systemów ciepłowniczych w innych miastach.

Dlaczego Elektrociepłownia Kalisz musi zostać zlikwidowana? Co wpłynęło na tę decyzję i jak przełoży się to na zatrudnienie w spółce?
- Elektrociepłownia w Piwonicach nie zostanie zlikwidowana. Wydajemy na nią rekordowe środki modernizacyjne w jej historii w związku z koniecznością dostosowania do dyrektyw środowiskowych. Likwidujemy spółkę w sensie administracyjnym, bo jej kompetencje dublują się z Ciepłem Kaliskim. Obowiązki i kompetencje eksploatacji obu źródeł ciepła oraz sieci ciepłowniczej zostały skupione w spółce Ciepło Kaliskie. Dla pracowników zmienił się pracodawca, ale w rozwój majątku cały czas inwestujemy.

Czy w 2015 roku dokonano redukcji zatrudnienia w Cieple Kaliskim? Jeśli tak, ilu osób dotknęła redukcja i jaki wpływ na spółkę miała przeprowadzona reorganizacja?
- Nie prowadziliśmy procesu redukcji zatrudnienia w spółce Ciepło Kaliskie. Proces konsolidacji dotychczasowych spółek funkcjonujących na tym samym rynku niesie ze sobą pewne zmiany, polegające chociażby na unikaniu dublowania kompetencji funkcjonujących w obu spółkach. Są to jednak przypadki indywidualne, które zdarzają się w każdej spółce w ich dobrze pojętym interesie np. w związku z ich rozwojem czy postępem technologicznym. Wbrew medialnym spekulacjom nie rozpoczęliśmy żadnego zorganizowanego procesu redukcji zatrudnienia.

Dlaczego po sprzedaży Ciepła Kaliskiego przez samorząd Kalisza ceny ciepła w Kaliszu wzrosły? Dlaczego ceny ciepła w Kaliszu są wyższe niż w innych miastach?
- Ceny ciepła systemowego są różne w różnych miastach, w niektórych niższe niż w Kaliszu, a w niektórych wyższe. Ma to związek z konkretnymi uwarunkowaniami danego miasta, jego historią, sposobem w jaki wytwarzane jest ciepło, a także wielkością i jakością sieci ciepłowniczych. W Kaliszu mamy dwa niedoinwestowane źródła ciepła, które trzeba dostosować do wymogów środowiskowych oraz sieć, która dociera tylko do około 40 proc. mieszkańców. To znaczy, że koszty ciepła ponoszone są przez mniejszą liczbę mieszkańców niż w innych porównywalnych miastach. Warto też zauważyć, że na straży zasadności ponoszonych kosztów zawsze stoi URE, które ostatecznie zatwierdza taryfy na ciepło.

Czy to prawda, że ceny ciepła dla Kalisza ustalane są teraz w dwóch miejscach (URE Gdańsk i Poznań) i czy to nie wpływa na wysokość taryfy?
Ceny ciepła kalkulowane są zgodnie z przepisami Prawa Energetycznego i zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wewnętrzna organizacja tego urzędu nie ma dla nas żadnego znaczenia.

Czy planujecie podwyżki cen ciepła w nadchodzącym sezonie grzewczym? Jeśli tak, to czym podyktowana jest taka decyzja?
- Zgodnie z nową taryfą zatwierdzoną przez URE wzrost ceny ciepła wyprodukowanego przez spółkę Ciepło Kaliskie wyniesie 4,6%, co oznacza w efekcie podwyżkę dla klienta końcowego średnio o 2,63%. Przedstawiliśmy poziom naszych kosztów urzędowi i ten zaakceptował część z nich, co ma przełożenie na wspomniany wzrost cen. Jako zarządzający spółkami zobligowani jesteśmy do podejmowania wszelkich działań zgodnych z prawem mających na celu jak najlepszą gospodarność. URE dokładnie bada przysłane wnioski.

Czy planowane są kolejne modernizacje sieci ciepłowniczej w Kaliszu? Jakie kwoty na ten cel zamierzacie przeznaczyć?
- Ciepło Kaliskie ma już za sobą największą modernizację sieci ciepłowniczej w historii Kalisza. To dla mieszkańców Kalisza przede wszystkim większa niezawodność ogrzewania i dostępu do gorącej wody. Dzięki naszym inwestycjom Ciepło Kaliskie zmniejszy straty podczas przesyłu ciepła, a w efekcie zużycie paliwa wykorzystywanego w jego produkcji. Spółka zwiększy też wydajność i funkcjonalność swojego systemu, co znacznie ograniczy przerwy w dostawach ciepła. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł niemal 31 mln PLN, z czego łącznie ponad połowę uzyskaliśmy z Unii Europejskiej. Zakup Ciepła Kaliskiego to dla nas początek drogi. Traktujemy tę inwestycję jako długoterminowy projekt, w którym jest jeszcze wiele do nadrobienia, ale o szczegółach będziemy informować na bieżąco.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski