Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy grozi nam smog nad Kaliszem?

Elżbieta Bielewicz
Andrzej Kurzyński
W okresie grzewczym chwilowe stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów wzrasta. Pyły powstają podczas spalania w piecach węgla, a także szkodliwych dla środowiska śmieci.

Obniżają się temperatury i rozpoczynana sezon grzewczy, a to oznacza, że będziemy oddychać gorszej jakości powietrzem.

W miesiącach letnich zawartość pyłów w powietrzu nie przekracza normy 50 mikrogramów na metr sześcienny, za to w okresie grzewczym chwilowe stężenie w niektórych rejonach miasta znacznie wzrasta.

W styczniu tego roku normę przekroczono 6 razy w lutym - 15, w marcu - 12 i kwietniu - 2 razy. W roku 2014 przekroczono stężenia 24- godzinne 80 razy, w 2013 - 67. Rekordowy pod tym względem był 2006, gdy normę tę przekroczono 130 razy.

W Kaliszu nie stwierdza się jednak przekroczeń poziomu dopuszczalnego stężenia średniego rocznego pyłu zawieszonego.

Warto dodać, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia na swoich stronach wyniki pomiarów jakości powietrza on-line z automatycznych sieci monitoringu zanieczyszczeń powietrza w województwach. Każdy może sprawdzić aktualny stan powietrza także w Kaliszu.

Pyły powstają podczas spalania w piecach węgla, a także znacznie bardziej szkodliwych dla środowiska śmieci. Szczególnie niebezpieczne są zawarte w nich węglowodory aromatyczne, które mogą być rakotwórcze.

- W okresie zimowym częstym zjawiskiem są ponadto szczególnie niekorzystne warunki meteorologiczne, obejmujące ciszę wiatrową, czy niże baryczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przekroczeń poziomu normatywnego - informuje Anna Goździńska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM w Kaliszu.

Sposobem na ograniczenie emisji pyłów jest zastąpienie węgla innymi paliwami, np. gazem ziemnym lub przyłączenie budynków do sieci cieplnej

- W Kaliszu od 1996 r. prowadzona jest akcja dofinansowania zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Od 2014 roku wysokość dofinansowania ze środków budżetu miasta, pochodzących z opłat i kar za korzystanie ze środowiska, wynosi 70 procent kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 2.500 zł - dodaje Anna Goździńska.

Dodatkowo Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu refunduje koszty zmiany sposobu ogrzewania lokali mieszkalnych z węglowego (piece kaflowe) na ekologiczne (gazowe lub elektryczne). Zamiast remontu pieców kaflowych dokonywany jest montaż ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Wysokość dofinansowania jest ustalana na podstawie analizy kosztów potencjalnego remontu pieców kaflowych.

W sumie od 1996 r. miasto wypłaciło 1311 dotacji na zmianę systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne, przeznaczyło na ten cel około 1.260.000 zł.

W 2015 r. (do 6 października) złożono 38 wniosków o zmianę systemu ogrzewania. Termin składania wniosków mija 30 października.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski