Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opatówek znów będzie miastem! [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
W gminie Opatówek (powiat kaliski) 1955 osób opowiedziało się za tym, by stolica gminy znów była miastem. 1475 osób było przeciwnych temu pomysłowi. Taki jest wynik konsultacji społecznych.

Mieszkańcy gminy Opatówek opowiedzieli się za nadaniem tej miejscowości statusu miasta. Konsultacje społeczne, w których mogli wyrazić swoją opinię na ten temat, zakończyły się w niedzielę, 13 marca. Zwolenników wszczęcia starań o przywrócenie Opatówkowi praw miejskich było o 480 więcej niż przeciwników tej koncepcji. W sumie głosowało 3700 osób.

- Bardzo się cieszę, że nasze starania nie poszły na marne - komentuje Jan Kowalkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, które było inicjatorem całego przedsięwzięcia. - Mieliśmy ciężką pracę do wykonania. Przez dwa tygodnie trzyosobowe komisje odwiedzały mieszkańców naszej gminy i pytały ich o zdanie. Mimo iż w wielu wsiach opowiadano się przeciw temu, by Opatówek stał się znów miastem, w rezultacie starania Towarzystwa zakończyły się sukcesem.

Tu trzeba przypomnieć, że podobny wniosek TPO przygotowało już w 2005 roku, ale wtedy na skutek oporu głównie środowiska nauczycieli wycofano się z tego pomysłu. W 2015 roku ponowiono próbę składając wniosek do Rady Gminy Opatówek. Jak mówił nam Jan Kowalkiewicz, prezes TPO na takiej decyzji zaważyły nie tylko względy historyczne czy prestiżowe, ale i korzyści płynące z faktu bycia miastem, choćby w staraniach o fundusze unijne.

W sumie w konsultacjach społecznych oddano 1955 ważnych głosów za nadaniem Opatówkowi statusu miasta i 1475 przeciw tej koncepcji. 267 osób wstrzymało się od głosu, a 8 głosów było nieważnych.

O ile mieszkańcy samego Opatówka zdecydowanie opowiedzieli się za tym, by ich miejscowość była miastem (860 przeciw 339), to już z pozostałych 27 miejscowości gminy, aż w 16 wsiach większość głosujących mieszkańców nie chciała żadnych zmian. Liczy się jednak wynik ostateczny konsultacji.

- Teraz zgodnie z procedurą to radni będą głosować nad złożeniem wniosku do wojewody wielkopolskiego o nadanie Opatówkowi praw miejskich - mówi Paweł Bąkowski, przewodniczący Rady Gminy Opatówek. - Sesja wyznaczona jest na 29 marca. Myślę, że nie będzie niespodzianek, bowiem radni swoje stanowisko uzależniali od wyniku konsultacji.

Przez niemal 6 wieków do 1870 roku Opatówek był miastem. Prawa te utracił ukazem carskim w wyniku reperkusji po powstaniu styczniowym. Teraz, po prawie 150 latach może odzyskać dawny status.

Warto wiedzieć, że w ostatnich latach dwie miejscowości z południa Wielkopolski odzyskały prawa miejskie. W 2014 roku Dobrzyca, a w styczniu 2015 roku - Chocz, obie miejscowości z powiatu pleszewskiego. W tym roku rozpoczęto też starania o przywrócenie praw miejskich dla Koźminka w powiecie kaliskim. Jednak w konsultacjach społecznych 51 procent głosujących mieszkańców tej gminy nie zaakceptowało tego pomysłu, 41 proc. było za, a 8 proc. wstrzymało się od głosu.

Miasto od XIV wieku (z opracowań biblioteki im.Braci Gillerów w Opatówku)

Opatówek jest miejscowością o bogatej historii. Już sama nazwa wskazuje, że we wczesnym średniowieczu mógł być siedzibą eremity lub należał do jakiegoś klasztoru. W I połowie XIV w. otrzymał prawa miejskie. Należał już wówczas do arcybiskupów gnieźnieńskich. Za czasów arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego wybudowano tu zamek obronny i gotycki murowany kościół. Zamek przetrwał do początku XIX w. Kościół uległ przebudowom na początku XIX i na początku XX w.

Na początku XIX w. Opatówek wraz całym kluczem dóbr opatóweckich stał się własnością gen. Józefa Zajączka, późniejszego namiestnika Królestwa Polskiego. Powstała wówczas jedna z największych w Królestwie Polskim fabryk sukna. Opatówek był miejscem urodzenia braci Gillerów: Agatona – publicysty, historyka Syberii, członka Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym, jednego ze współzałożycieli Muzeum Polskiego w Rapperswilu i Stefana – poety, epigona romantyzmu i nauczyciela szkół kaliskich. W 1870 r. Opatówek utracił prawa miejskie.

W okresie międzywojennym w Opatówku działało wiele organizacji społecznych i kulturalnych. Mieściła się tu także jedna z 49 Preparand nauczycielskich, a następnie Seminarium dla Ochroniarek. Fabryka Lalek i Zabawek Drewnianych Braci Pinczewskich produkowała zabawki cenione w kraju, a także za granicą. Mieszkali tu obok Polaków Niemcy i Żydzi. Wybuch II wojny światowej zniszczył dawny charakter miasteczka. Pozostała niezmieniona prawie od początku XIX w. panorama, w której dominują budynki związane z fabryką sukna, pozostał park i mostek żeliwny – najstarszy z zachowanych na terenie dawnego Królestwa Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski