Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024: zobacz kto kandyduje. Listy kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych w Wielkopolsce

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
W dniu wyborów lokalne wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00
W dniu wyborów lokalne wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00 Adam Jastrzebowski
W tegorocznych wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 roku w Wielkopolsce wybierać będziemy 7 prezydentów miast (Gniezno, Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła, Poznań), 112 burmistrzów, 107 wójtów, członków 31 rad powiatów (ziemskich), 19 rad miejskich, 90 rad miast i gmin oraz 107 rad gmin. Ponadto na terenie naszego województwa wybierzemy 39 radnych do Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego. Tam gdzie zajdzie taka konieczność, 21 kwietnia czeka nas druga tura wyborów.

W dniu wyborów 7 kwietnia 2024 roku lokalne wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00. Swoich kandydatów w wyborach w naszym regionie wystawi 213 komitetów wyborczych, a w podziale mandatów uczestniczą listy kandydatów tych komitetów wyborczych, na których listy w skali gminy oddano co najmniej 5 % ważnie oddanych głosów.

Głosować będziemy łącznie w 2 834 obwodowych komisjach wyborczych. Na radnych Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego; prezydenta, burmistrza lub wójta, radnych rad powiatów (ziemskich) oraz radnych gmin. Ale po kolei.

Wybory do Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego

W wyborach do Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego wybierać będziemy 39 radnych. Nasze województwo podzielone zostało na 6 okręgów wyborczych:

  • okręg nr 1 – Miasto Poznań (5 mandatów w Sejmiku)
  • okręg nr 2 – powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, międzychodzki, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, złotowski (7)
  • okręg nr 3 – powiaty: poznański, śremski, średzki, gnieźnieński, wrzesiński (8)
  • okręg nr 4 – Miasto Konin, powiaty: koniński, kolski, słupecki, turecki (5)
  • okręg nr 5 – Miasto Kalisz, powiaty: kępiński, kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, jarociński, pleszewski (7)
  • okręg nr 6 – Miasto Leszno, powiaty: gostyński, grodziski, kościański, krotoszyński, leszczyński, nowotomyski, rawicki, wolsztyński (7).

O 39 miejsc w wielkopolskim Sejmiku ubiega się – jak wynika z listy opublikowanej na stronie Państwowej Komisji Wyborczej – 392 kandydatów, czyli ponad 10 na jedno miejsce.

Wybrani przez nas w wyborach bezpośrednich radni sejmiku – zgodnie z Ustawą o samorządzie województwa – bezwzględną większością głosów wybiorą później marszałka województwa, a zwykłą większością wicemarszałków oraz pozostałych członków zarządu. Co ważne, marszałek nie musi być jednym z radnych.

W swoim okręgu wyborczym wybieramy jednego spośród wszystkich kandydatów na liście do sejmiku.

Głosujemy na prezydenta, burmistrza i wójta

Oprócz radnych Sejmiku, w Wielkopolsce wybierzemy również 7 prezydentów miast. Wybierać ich będziemy m.in. w czterech wielkopolskich miastach mających status miast na prawach powiatu (powiatów grodzkich). Mowa o Kaliszu (byłe miasto wojewódzkie, pow. 100 tys. mieszkańców), Koninie (b. miasto wojewódzkie), Lesznie (b. miasto wojewódzkie) i Poznaniu (miasto wojewódzkie, pow. 100 tys. mieszkańców). Tak na marginesie, na wspomniane miasto na prawach powiatu swego czasu nie załapała się będąca miastem wojewódzkim przed wejściem w życie nowego podziału terytorialnego naszego kraju – Piła. Jako jedno z trzech w Polsce byłych wojewódzkich ośrodków obok Ciechanowa i Sieradza.

Niemniej jednak i w Pile będziemy wybierać prezydenta. Podobnie jak w Gnieźnie czy w Ostrowie Wielkopolskim. Z tego względu, iż trzy wspomniane ośrodki w 1990 roku zamieszkiwało powyżej 50 000 mieszkańców i cieszą się statusem miast prezydenckich.

Z kolei nazwiska 112 wielkopolskich burmistrzów poznamy w gminach miejskich lub miejsko-wiejskich, 107 wójtów zaś wyłonionych zostanie przez mieszkańców gmin wiejskich.

Łącznie o fotel prezydenta, burmistrza czy wójta powalczy w Wielkopolsce 581 kandydatów.

Głosowanie do rady powiatu

W Wielkopolsce mamy 35 powiatów (31 ziemskich i 4 grodzkie). W wyborach samorządowych radnych wybierać będziemy jednak tylko do 31 rad powiatów ziemskich. Tylko, albowiem w powiatach grodzkich (Kalisz, Konin, Leszno i Poznań) nie ma rad powiatów, a ich funkcje spełniają rady miast.

O fotele radnych do wszystkich 31 rad powiatów w Wielkopolsce ubiega się w tym roku łącznie 4 250 kandydatów. Liczba mandatów w poszczególnych powiatach jest różna. W tych do 40 tys. mieszkańców w skład rady powiatu wchodzi 15 radnych oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż 29 radnych.

Wyłonione przez wyborców w głosowaniu bezpośrednim – podobnie jak w przypadku wyborów do sejmiku – rady powiatów bezwzględną większością głosów wybiorą później starostę. A w kolejnym etapie wicestarostów i członków zarządu.

W swoim okręgu wyborczym wybieramy jednego spośród wszystkich kandydatów do rady powiatu na liście.

Głosowanie do rad miast, gmin

W Wielkopolsce mamy 19 rad miejskich, 100 rad miast i gmin oraz 107 rad gmin. Ich liczebność zależy od liczby mieszkańców. I tak, w skład rady gminy wchodzą radni w liczbie: piętnastu w gminach do 20 000 mieszkańców; dwudziestu jeden w gminach do 50 000 mieszkańców; dwudziestu trzech w gminach do 100 000 mieszkańców; dwudziestu pięciu w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych. Przykładowo w stolicy Wielkopolski wybieranych będzie 35 radnych.

Do rad gmin aspiruje w Wielkopolsce 12 090 kandydatów. Mandat radnego uzyska 3 621 kandydatów.

W swoim okręgu wyborczym wybieramy jednego spośród wszystkich kandydatów do rady gminy na liście.

Sprawdź listy kandydatów do rad powiatów, rad miast, rad miast i gmin oraz rad gmin w całej Wielkopolsce:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski